1812B183J101CT
Mfr.Part #
1812B183J101CT
Description
MLCC 0.018UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Width :
3.2
Features :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SIZE(GENERAL)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Pbfree Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Walsin
Ratings :
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e2
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Lead Style :
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
5 %
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Active
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
5
Voltage Rating (DC) :
100 V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
RoHS :
Non-Compliant
Failure Rate :
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Type :
General Purpose MLCCs
Positive Tolerance :
Height :
1.25
- 55 C
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5
Capacitance :
0.018uF
Size Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Datasheets
1812B183J101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.018uF