1812B182M202CT
Mfr.Part #
1812B182M202CT
Description
MLCC 1800PF 2KV X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
High Voltage
General Type MLCCs
Positive Tolerance :
20
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Width :
3.2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Coefficient :
15%
- 55 C
Multilayer :
yes
Tolerance :
20 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Size Code :
RoHS :
Details
SMPS Filtering
Temperature Characteristics Code :
Height :
1.25
Length :
4.5
Ratings :
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.0018uF
Walsin
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Negative Tolerance :
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1812B182M202CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0018uF