1812B182M102CT
Mfr.Part #
1812B182M102CT
Description
MLCC 1800PF 1KV X7R 1812
Width :
3.2
Lead Spacing :
Positive Tolerance :
20
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
ECCN Code :
EAR99
Class :
Class 2
Temperature Characteristics Code :
Features :
High Voltage
Capacitance :
0.0018uF
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Ratings :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
General Type MLCCs
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
1.25
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Termination :
Standard
Multilayer :
yes
RoHS :
Details
Tolerance :
20 %
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Ceramic Capacitors
Size Code :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
Datasheets
1812B182M102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0018uF