1812B182K202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B182K202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1800PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
10 %
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Brand :
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
10
Width :
3.2
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.0018uF
Height :
1.25
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Size Code :
Termination :
Standard
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Walsin
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
High Voltage
Series :
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Class :
Class 2
Dielectric :
X7R
Applications :
SMPS Filtering
Negative Tolerance :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
1812B182K202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0018uF