1812B182J202CT
Mfr.Part #
1812B182J202CT
Description
MLCC 1800PF 2KV X7R 1812
Height :
0.8 mm
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Width :
3.2 mm
Lead Spacing :
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.0018uF
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
5 %
Negative Tolerance :
5
Applications :
SMPS Filtering
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Features :
High Voltage
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B182J202CT
CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0018uF