1812B155K101CT
Mfr.Part #
1812B155K101CT
Description
MLCC 1.5UF 100V X7R 1812
Capacitance :
1.5 µF
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Standard
Product Depth (mm) :
3.2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Multilayer :
yes
Voltage :
100Vdc
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Flat
Microwave Application :
Negative Tolerance :
10
Width :
3.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Voltage - Rated :
100V
Voltage Rating (DC) :
100 V
Tolerance :
10%
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Surface Mount, MLCC
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Pad
Length :
4.5
Tape and Reel (TR)
Product Length (mm) :
4.5
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Value :
1.5uF
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
15%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Case Style :
Ceramic Chip
Datasheets
1812B155K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B155K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, 1812B155K101CT pinout, 1812B155K101CT datasheet PDF, 1812B155K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B155K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 1.5 µF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B155K101CT Overview
A program's size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 1.5uF.A 10 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B155K101CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 1.5uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient