1812B154M251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B154M251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.15UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
15%
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage Rating (DC) :
250 V
Width :
3.2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Negative Tolerance :
20
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Size Code :
Positive Tolerance :
20
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Class :
Class 2
ECCN Code :
EAR99
Features :
Dielectric :
X7R
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
HTS Code :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
20 %
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Walsin
Failure Rate :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Ratings :
Capacitance :
0.15uF
Voltage - Rated :
250V
Surface Mount :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Brand :
Walsin
Applications :
SMPS Filtering
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
4.5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B154M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.15uF