1812B154K631CT
Mfr.Part #
1812B154K631CT
Description
MLCC 0.15UF 630V X7R 1812
Voltage - Rated :
630V
Height :
0.8 mm
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
4.5 mm
RoHS :
Details
Width :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Capacitance :
0.15 μF
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812B154K631CT
- 0.15 μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B154K631CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812B154K631CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)