1812B154K251CT
Mfr.Part #
1812B154K251CT
Description
MLCC 0.15UF 250V X7R 1812
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Packaging :
Tape and Reel
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination :
Standard
Case Style :
Ceramic Chip
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Termination Style :
Pad
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance Value :
0.15uF
Temperature Coefficient :
15%
Construction :
Flat
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Microwave Application :
No
Voltage - Rated :
250V
Walsin
Product Depth (mm) :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage :
250VDC
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
150 nF
Surface Mount
Dissipation Factor (%) :
2.5
RoHS :
Details
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Length (mm) :
4.5
Tolerance :
10%
Applications :
SMPS Filtering
Case Code (Metric) :
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Ceramic
Mounting :
Voltage Rating (DC) :
250 V
Datasheets
1812B154K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B154K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250VDC, 1812B154K251CT pinout, 1812B154K251CT datasheet PDF, 1812B154K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B154K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 150 nF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B154K251CT Overview
A program's size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 0.15uF.A 10 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B154K251CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.15uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient