1812B154K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B154K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.15UF 200V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
150 nF
Height - Seated (Max) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Walsin
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Status :
Active
Voltage Rating (DC) :
200 V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
10 %
Brand :
Walsin
Features :
Width :
3.2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS :
Non-Compliant
Packaging :
MouseReel
Positive Tolerance :
10
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Ratings :
Height :
2
Temperature Coefficient :
15%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
SMPS Filtering
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Dielectric :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Size Code :
Failure Rate :
Negative Tolerance :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Class :
Class 2
Lead Spacing :
Multilayer :
yes
Length :
4.5
Datasheets
1812B154K201CT
CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 150nF