1812B154K101CT
Mfr.Part #
1812B154K101CT
Description
MLCC 0.15UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
2.5
Construction :
Flat
Width :
3.2
Package / Case :
Temperature Coefficient :
15%
Product Length (mm) :
4.5
Packaging :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e2
Case Style :
Ceramic Chip
Negative Tolerance :
10
Type :
General Purpose MLCCs
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Height :
1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating (DC) :
100 V
Case Code (Metric) :
Microwave Application :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Pad
Voltage :
100Vdc
Size Code :
Product Depth (mm) :
3.2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
150 nF
Number of Terminals :
2
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Length :
4.5
Product Height (mm) :
RoHS :
Non-Compliant
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
Mounting :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Class :
Class 2
Capacitance Value :
0.15uF
Product :
General Type MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
1812B154K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B154K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:100Vdc, 1812B154K101CT pinout, 1812B154K101CT datasheet PDF, 1812B154K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B154K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
150 nF Ceramic Capacitor 10% 15% 1812
1812B154K101CT Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 10.Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.15uF.Having a tolerance of 10 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15%.
1812B154K101CT Features
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.15uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient