1812B154J500CT
Mfr.Part #
1812B154J500CT
Description
MLCC 0.15UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Voltage :
50VDC
Height :
1.25
RoHS :
Compliant
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
General Purpose MLCCs
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Width :
3.2
General Type MLCCs
Positive Tolerance :
5
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Height (mm) :
1.25
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminals :
2
Voltage Rating (DC) :
50 V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitance Value :
0.15uF
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
5%
Class :
Class 2
Mounting :
Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Case Style :
Ceramic Chip
ECCN (US) :
EAR99
Negative Tolerance :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
4.5 mm
Product Length (mm) :
4.5
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
Construction :
Flat
Microwave Application :
yes
JESD-609 Code :
e2
Termination Style :
Pad
Depth :
3.2 mm
Dissipation Factor (%) :
2.5
Case Code (Metric) :
Capacitance :
150 nF
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Depth (mm) :
3.2
Datasheets
1812B154J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B154J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, 1812B154J500CT pinout, 1812B154J500CT datasheet PDF, 1812B154J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B154J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
150 nF Ceramic Capacitor 5% 15% 1812
1812B154J500CT Overview
There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.15uF is the capacitance value of this device.The operating temperature should be higher than -55 °C to achieve stable operation.Positive tolerance exhibits 5 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B154J500CT Features
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.15uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient