1812B154J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B154J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.15UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2
Lead Style :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
5 %
Product Status :
Active
Failure Rate :
Type :
General Purpose MLCCs
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
5
Series :
Multilayer :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Ratings :
Brand :
Walsin
Termination :
Standard
Voltage Rating (DC) :
100 V
Surface Mount :
Dielectric :
X7R
Length :
4.5
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Code (Metric) :
Height :
1.25
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15%
Negative Tolerance :
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Size Code :
RoHS :
Non-Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
150 nF
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Walsin
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1812B154J101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 150nF