1812B153K501CT
Mfr.Part #
1812B153K501CT
Description
MLCC 0.015UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Microwave Application :
No
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage - Rated :
500V
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Depth (mm) :
3.2
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
0.015uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage :
500VDC
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
500 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
SMPS Filtering
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Termination Style :
Pad
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature (°C) :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Length (mm) :
EAR99
Construction :
Flat
Positive Tolerance :
10
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance Value :
0.015uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitors
Product Height (mm) :
1.25
Mounting :
Negative Tolerance :
10
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Tolerance :
10%
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Temperature Coefficient :
15%
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
1812B153K501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B153K501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:500VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 1812B153K501CT pinout, 1812B153K501CT datasheet PDF, 1812B153K501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B153K501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.015uF 500V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B153K501CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).The part in question has a tolerance of 10.This device's capacitance value is 0.015uF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 10.This coefficient equals 15% indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B153K501CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.015uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient