1812B153K500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B153K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.015UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
15%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5
ECCN Code :
EAR99
Features :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Height :
1.25
Ratings :
Multilayer :
yes
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
JESD-609 Code :
e2
Class :
Class 2
RoHS :
Non-Compliant
Voltage Rating (DC) :
50 V
Case Code (Metric) :
Failure Rate :
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Negative Tolerance :
10
Lead Spacing :
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Style :
Tolerance :
10 %
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Width :
3.2
Termination :
Standard
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Capacitance :
15 nF
Walsin
Height - Seated (Max) :
Positive Tolerance :
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
Datasheets
1812B153K500CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 15nF