1812B153K251CT
Mfr.Part #
1812B153K251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.015UF 250V X7R 1812
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Features :
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
RoHS :
Non-Compliant
Negative Tolerance :
10
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
JESD-609 Code :
e3
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating (DC) :
250 V
Capacitance :
15 nF
Packaging :
MouseReel
Applications :
SMPS Filtering
Temperature Coefficient :
15%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
1812B153K251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 15nF