1812B153K102CT
Mfr.Part #
1812B153K102CT
Description
MLCC 0.015UF 1KV X7R 1812
Applications :
SMPS Filtering
Positive Tolerance :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance :
0.015uF
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
2
Product Depth (mm) :
Tolerance :
10%
Construction :
Flat
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
+ 125 C
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Series :
Capacitance Value :
0.015uF
Features :
High Voltage
ECCN (US) :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Failure Rate :
RoHS :
Details
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Microwave Application :
No
Ratings :
Product Height (mm) :
2
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Walsin
Mounting :
Packaging :
Tape and Reel
Height :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Dissipation Factor (%) :
2.5
Height - Seated (Max) :
Product Length (mm) :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage :
1000VDC
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
1812B153K102CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B153K102CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:1000VDC, 1812B153K102CT pinout, 1812B153K102CT datasheet PDF, 1812B153K102CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B153K102CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.015uF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B153K102CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 10 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.015uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B153K102CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.015uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient