1812B153J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B153J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.015UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Type :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
yes
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Series :
SIZE(GENERAL)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Walsin
Dissipation Factor (%) :
2.5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Voltage :
50VDC
Class :
Class 2
Depth :
3.2 mm
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Product Length (mm) :
4.5
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Voltage Rating (DC) :
50 V
Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Brand :
Walsin
Termination Style :
Pad
Type :
General Purpose MLCCs
Features :
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
15 nF
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
15%
Width :
3.2
Product Depth (mm) :
3.2
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.25
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
5
JESD-609 Code :
e2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Package / Case :
Pbfree Code :
Packaging :
Tape and Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Product :
General Type MLCCs
Mounting :
Termination :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.5 mm
RoHS :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Construction :
Flat
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Height (mm) :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage - Rated :
50V
Negative Tolerance :
Capacitance Value :
0.015uF
Number of Terminals :
2
Datasheets
1812B153J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B153J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B153J500CT pinout, 1812B153J500CT datasheet PDF, 1812B153J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B153J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(GENERAL) 15 nF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B153J500CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 5 tolerance.Capacitance value is expressed as the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference (i.e., voltage) between them, and this device's capacitance value is 0.015uF. In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55 °C.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 5.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15%.
1812B153J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.015uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient