1812B153J101CT
Mfr.Part #
1812B153J101CT
Description
MLCC 0.015UF 100V X7R 1812
Tolerance :
5 %
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Voltage Rating (DC) :
100 V
Features :
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage - Rated :
100V
Height :
1.25
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
5
Capacitance :
15 nF
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS :
Non-Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
4.5
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e2
Datasheets
1812B153J101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 15nF