1812B152M251CT
Mfr.Part #
1812B152M251CT
Description
MLCC 1500PF 250V X7R 1812
Voltage Rating (DC) :
250 V
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Termination :
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Non-Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
3.2
Height :
1.25
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Length :
4.5
Positive Tolerance :
20
Negative Tolerance :
20
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
20 %
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
1.5 nF
Temperature Coefficient :
15%
Datasheets
1812B152M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 1.5nF