1812B152M202CT
Mfr.Part #
1812B152M202CT
Description
MLCC 1500PF 2KV X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
20
Features :
High Voltage
Capacitance :
0.0015uF
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Lead Style :
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Positive Tolerance :
20
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Class 2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
SMD/SMT
Surface Mount :
Tolerance :
20 %
Product Type :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Width :
3.2
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Length :
4.5
Datasheets
1812B152M202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0015uF