1812B152M102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B152M102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.5
Size Code :
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Tolerance :
20 %
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Case Code (Metric) :
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
MouseReel
Ratings :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Class :
Class 2
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.25
Product Type :
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
20
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Applications :
SMPS Filtering
Termination :
Standard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Style :
Capacitance :
0.0015uF
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Walsin
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
High Voltage
Termination Style :
SMD/SMT
Negative Tolerance :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X7R
Datasheets
1812B152M102CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0015uF