1812B152K500CT
Mfr.Part #
1812B152K500CT
Description
MLCC 1500PF 50V X7R 1812
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
+ 125 C
HTS Code :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
X7R
Pbfree Code :
yes
Type :
General Purpose MLCCs
MouseReel
ECCN Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Capacitance :
1500 pF
Datasheets
1812B152K500CT
1500 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)