1812B152K202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B152K202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1500PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
4.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
High Voltage
Capacitance Value :
0.0015uF
Negative Tolerance :
10
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Positive Tolerance :
10
Termination Style :
Pad
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Walsin
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Microwave Application :
No
Voltage :
2000VDC
Capacitance :
0.0015uF
Termination :
Standard
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Ratings :
Length :
4.5
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel
Lead Style :
ECCN (US) :
EAR99
Width :
3.2
Class :
Class 2
Product Height (mm) :
1.25
Size Code :
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Height :
Failure Rate :
Product Depth (mm) :
3.2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Applications :
SMPS Filtering
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
10%
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
15%
Mounting :
Surface Mount
Datasheets
1812B152K202CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B152K202CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:2000VDC, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B152K202CT pinout, 1812B152K202CT datasheet PDF, 1812B152K202CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B152K202CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.0015uF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B152K202CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 10 tolerance, also known as negative tolerance.There is 0.0015uF capacitance value for this device since its electrical charge ratio is equal to its potential difference (i.e., voltage difference) between its conductors.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 10.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B152K202CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.0015uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient