1812B152K101CT
Mfr.Part #
1812B152K101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 100V X7R 1812
Packaging :
MouseReel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e2
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Capacitance :
1500 pF
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
3.2
Walsin
Multilayer :
yes
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Features :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Size Code :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Class 2
Temperature Characteristics Code :
Length :
4.5
Height :
1.25
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Type :
General Purpose MLCCs
Positive Tolerance :
10
RoHS :
Details
Negative Tolerance :
Datasheets
1812B152K101CT
- 1500 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)