1812B152J500CT
Mfr.Part #
1812B152J500CT
Description
MLCC 1500PF 50V X7R 1812
Termination Style :
Pad
Voltage - Rated :
50V
Product Length (mm) :
4.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Height :
1.25
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.0015uF
Failure Rate :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Negative Tolerance :
5
Product Depth (mm) :
3.2
Size Code :
Width :
3.2
Temperature Coefficient :
15%
Package / Case :
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Series :
JESD-609 Code :
e2
Length :
4.5
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
Tolerance :
5%
Microwave Application :
yes
Type :
General Purpose MLCCs
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Number of Terminals :
2
Voltage :
50VDC
Product :
General Type MLCCs
Dissipation Factor (%) :
2.5
Walsin
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
Positive Tolerance :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Height (mm) :
Height - Seated (Max) :
Capacitance Value :
0.0015uF
Brand :
Walsin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
1812B152J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B152J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, 1812B152J500CT pinout, 1812B152J500CT datasheet PDF, 1812B152J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B152J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0015uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B152J500CT Overview
Programs on this device are of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 5 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.0015uF capacitance value.Positive tolerance is present at 5 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% being the highest temperature coefficient.
1812B152J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.0015uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient