1812B152J202CT
Mfr.Part #
1812B152J202CT
Description
MLCC 1500PF 2KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
0.0015uF
Product Status :
Active
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor (%) :
2.5
Applications :
SMPS Filtering
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Positive Tolerance :
Height :
0.8 mm
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
0.0015uF
Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Construction :
Flat
Multilayer :
yes
Features :
High Voltage
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Class 2
Negative Tolerance :
5
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Length (mm) :
4.5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Length :
4.5 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
JESD-609 Code :
e3
Mounting :
Surface Mount
Depth :
3.2 mm
Ratings :
Size Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Characteristics Code :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
15%
Product Depth (mm) :
3.2
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Microwave Application :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminals :
2
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Height (mm) :
1.25
Voltage :
2000VDC
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
5%
Package / Case :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Lead Spacing :
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
1812B152J202CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B152J202CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:2000VDC, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 1812B152J202CT pinout, 1812B152J202CT datasheet PDF, 1812B152J202CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B152J202CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.0015uF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B152J202CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 5.Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.0015uF.Temperatures greater than -55 °C are needed for stable operation.Having a tolerance of 5 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15%.
1812B152J202CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.0015uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient