1812B152J102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B152J102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Lead Style :
Lead Spacing :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
5 %
Class :
Class 2
Brand :
Walsin
Height :
0.8 mm
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Status :
Active
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Standard
Series :
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1.5 nF
Packaging :
MouseReel
Applications :
SMPS Filtering
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
4.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Walsin
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Ratings :
Features :
High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Datasheets
1812B152J102CT
- 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm X7R 5% 1.5nF