1812B124M251CT
Mfr.Part #
1812B124M251CT
Description
MLCC 0.12UF 250V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Walsin
Height :
1.25
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Case Code (Metric) :
Applications :
SMPS Filtering
X7R
Voltage Rating (DC) :
250 V
Negative Tolerance :
20
Capacitance :
0.12uF
Voltage - Rated :
250V
Width :
3.2
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
20
Tolerance :
20 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B124M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.12uF