1812B124M101CT
Mfr.Part #
1812B124M101CT
Description
MLCC 0.12UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e2
HTS Code :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.2
Voltage - Rated :
100V
Negative Tolerance :
20
Height :
1.25
Capacitance :
0.12 µF
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Type :
General Purpose MLCCs
2
Pbfree Code :
Details
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Datasheets
1812B124M101CT
- 0.12 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B124M101CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 20 tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 20.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B124M101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)