1812B124K501CT
Mfr.Part #
1812B124K501CT
Description
MLCC 0.12UF 500V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated :
500V
Type :
High Capacitance MLCC
Tolerance :
±10%
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Walsin
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.12 µF
Datasheets
1812B124K501CT
- 0.12 μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B124K501CT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1812B124K501CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)