1812B124K500CT
Mfr.Part #
1812B124K500CT
Description
MLCC 0.12UF 50V X7R 1812
Negative Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.25
1812 (4532 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
JESD-609 Code :
e2
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Width :
3.2
Capacitance :
0.12uF
Positive Tolerance :
10
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Series :
Tolerance :
10 %
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Pbfree Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Datasheets
1812B124K500CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.12uF