1812B124K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B124K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.12UF 200V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Number of Terminals :
2
Tolerance :
10 %
Capacitance :
0.12uF
Surface Mount :
yes
Voltage Rating (DC) :
200 V
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
1.25
Width :
3.2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Features :
Class :
Class 2
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
10
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pbfree Code :
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Length :
4.5
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
HTS Code :
Voltage - Rated :
200V
Mounting Feature :
Surface Mount
Negative Tolerance :
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Datasheets
1812B124K201CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.12uF