1812B124J501CT
Mfr.Part #
1812B124J501CT
Description
MLCC 0.12UF 500V X7R 1812
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.12 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Height :
0.8 mm
Length :
4.5 mm
Voltage - Rated :
500V
Type :
High Capacitance MLCC
Datasheets
1812B124J501CT
- 0.12 μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B124J501CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B124J501CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)