1812B123M501CT
Mfr.Part #
1812B123M501CT
Description
MLCC 0.012UF 500V X7R 1812
Negative Tolerance :
20
Voltage - Rated :
500V
Size Code :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Active
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.012uF
Length :
4.5
Lead Spacing :
Case Code (Metric) :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Width :
3.2
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
X7R
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
20
Height :
1.25
Failure Rate :
Tolerance :
20 %
Temperature Coefficient :
15%
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Datasheets
1812B123M501CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.012uF