1812B123K501CT
Mfr.Part #
1812B123K501CT
Description
MLCC 0.012UF 500V X7R 1812
Tolerance :
10 %
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Temperature Coefficient :
15%
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Lead Style :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
500V
Negative Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance :
12 nF