1812B123K101CT
Mfr.Part #
1812B123K101CT
Description
MLCC 0.012UF 100V X7R 1812
MouseReel
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
15%
Length :
4.5
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
10
Type :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
10 %
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Active
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e2
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
100V
Negative Tolerance :
Capacitance :
0.012uF
Number of Terminals :
2
Ratings :
Size Code :
Lead Style :
Datasheets
1812B123K101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.012uF