1812B123J501CT
Mfr.Part #
1812B123J501CT
Description
MLCC 0.012UF 500V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
12 nF
Length :
4.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
5 %
Width :
3.2 mm
Lead Style :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Subcategory :
Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
Applications :
SMPS Filtering
Datasheets
1812B123J501CT
- 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm X7R 5% 12nF