1812B123J500CT
Mfr.Part #
1812B123J500CT
Description
MLCC 0.012UF 50V X7R 1812
Series :
SIZE(GENERAL)
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Size Code :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Length :
4.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitance :
0.012uF
Temperature Characteristics Code :
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
5
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Height :
1.25
Termination Style :
SMD/SMT
Multilayer :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Active
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
5 %
Voltage - Rated :
50V
- 55 C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
ECCN Code :
EAR99
Features :
Positive Tolerance :
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)