1812B123J250CT
Mfr.Part #
1812B123J250CT
Description
MLCC 0.012UF 25V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Series :
Tolerance :
5 %
Negative Tolerance :
Length :
4.5
Termination Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
0.012uF
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
25V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Positive Tolerance :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Class :
Class 2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
General Type MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Termination :
Standard
Multilayer :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Height - Seated (Max) :
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
JESD-609 Code :
e2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Features :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
HTS Code :
Datasheets
1812B123J250CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.012uF