1812B123J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B123J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.012UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Length :
4.5
Positive Tolerance :
5
Voltage - Rated :
100V
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Voltage Rating (DC) :
100 V
Height :
1.25
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Type :
General Purpose MLCCs
Failure Rate :
Capacitance :
0.012uF
Tolerance :
5 %
Brand :
Walsin
Ratings :
Features :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
Packaging :
MouseReel
Dielectric :
X7R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Series :
SIZE(GENERAL)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
15%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Walsin
Case Code (Metric) :
Termination :
Standard
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
1812B123J101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.012uF