1812B122K500CT
Mfr.Part #
1812B122K500CT
Description
MLCC 1200PF 50V X7R 1812
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
10 %
Voltage - Rated :
50V
Series :
SIZE(GENERAL)
Voltage Rating (DC) :
50 V
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
1.2 nF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Features :
RoHS :
Non-Compliant
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
10
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Datasheets
1812B122K500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 1.2nF