1812B122K202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B122K202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1200PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
10
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
High Voltage
Capacitance :
1.2 nF
RoHS :
Details
Failure Rate :
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Dielectric :
X7R
Negative Tolerance :
10
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
4.5
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Brand :
Walsin
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Walsin
Size Code :
Width :
3.2
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status :
Active
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.25
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Tolerance :
10 %
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Multilayer :
Termination :
Standard
Datasheets
1812B122K202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 1.2nF