1812B122K102CT
Mfr.Part #
1812B122K102CT
Description
MLCC 1200PF 1KV X7R 1812
Features :
High Voltage
Height :
1.25
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Negative Tolerance :
10
Applications :
SMPS Filtering
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Case Code (Metric) :
Termination :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
X7R
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Positive Tolerance :
10
Capacitance :
1.2 nF
Temperature Coefficient :
15%
Lead Spacing :
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Length :
4.5
Tolerance :
10 %
Width :
3.2
Datasheets
1812B122K102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 1.2nF