1812B122J251CT
Mfr.Part #
1812B122J251CT
Description
MLCC 1200PF 250V X7R 1812
Width :
3.2 mm
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage - Rated :
250V
Positive Tolerance :
5
Lead Spacing :
Length :
4.5 mm
Negative Tolerance :
5
Height :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
15%
Ratings :
Capacitance :
0.0012uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
5 %
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Style :
Lead Free :
Lead Free
Voltage Rating (DC) :
250 V