1812B122J101CT
Mfr.Part #
1812B122J101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1200PF 100V X7R 1812
Packaging :
MouseReel
X7R
JESD-609 Code :
e2
Positive Tolerance :
5
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Capacitance :
1200 pF
Voltage - Rated :
100V
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Height :
1.25
Height - Seated (Max) :
Length :
4.5
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Datasheets
1812B122J101CT
- 1200 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B122J101CT Overview
A program's size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 5.A 5 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B122J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)