1812B105M251CT
Mfr.Part #
1812B105M251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1UF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
20%
Positive Tolerance :
20%
Series :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
1 µF
Applications :
SMPS Filtering
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Packaging :
MouseReel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
Package :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Features :
Temperature Characteristics Code :
Lead Style :
Height :
0.8 mm
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Termination :
Standard
Type :
High Capacitance MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Walsin
Ratings :
Ceramic
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
Datasheets
1812B105M251CT
- 1 μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B105M251CT Overview
A program's size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 20%.A 20% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B105M251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%