1812B105M101CT
Mfr.Part #
1812B105M101CT
Description
MLCC 1UF 100V X7R 1812
WRAPAROUND
Lead Style :
Package :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
20
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Height (mm) :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Coefficient :
15%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Product Length (mm) :
4.5
Brand :
Walsin
ECCN (US) :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
20
Size Code :
Construction :
Flat
Product Status :
Active
Tolerance :
20%
Ratings :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Height :
Microwave Application :
Type :
General Purpose MLCCs
Product Depth (mm) :
3.2
Voltage - Rated :
100V
Mounting :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage :
100Vdc
HTS Code :
Subcategory :
Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
1.0uF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Width :
3.2
Details
Capacitance Value :
1uF
Series :
- 55 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)