1812B105K250CT
Mfr.Part #
1812B105K250CT
Description
MLCC 1UF 25V X7R 1812
Ceramic
Capacitance Value :
1uF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Pad
Product Length (mm) :
4.5
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
1.25
Dielectric :
X7R
Width :
3.2
Microwave Application :
yes
Positive Tolerance :
10
Capacitance :
1.0uF
Size Code :
JESD-609 Code :
e2
Multilayer :
yes
Construction :
Flat
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Negative Tolerance :
10
Temperature Coefficient :
15%
Mounting :
Surface Mount
Voltage :
25Vdc
Case Style :
Ceramic Chip
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
10%
Number of Terminals :
2
Termination :
Standard
Length :
4.5
+ 125 C
Product Depth (mm) :
3.2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN (US) :
EAR99
Type :
General Purpose MLCCs
Height :
1.25
Maximum Operating Temperature (°C) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Dissipation Factor (%) :
3.5
Temperature Characteristics Code :
X7R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package / Case :
Datasheets
1812B105K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, 1812B105K250CT pinout, 1812B105K250CT datasheet PDF, 1812B105K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
1.0uF Ceramic Capacitor 10% 15% 1812
1812B105K250CT Overview
There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 1uF is the capacitance value of this device.Positive tolerance exhibits 10 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B105K250CT Features
a tolerance of 10
a capacitance value of 1uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient