1812B105K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B105K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1UF 200V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Capacitance :
1 µF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Style :
RoHS :
Details
Temperature Characteristics Code :
X7R
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
Applications :
SMPS Filtering
Product Type :
Ceramic Capacitors
Length :
4.5 mm
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height :
2.5 mm
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Multilayer :
yes
Height - Seated (Max) :
Packaging :
MouseReel
Brand :
Walsin
Failure Rate :
Features :
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
3.2 mm
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Walsin
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Negative Tolerance :
10%